Главная » Статьи » Студентам » Мат. модели в трансф. экономике |
Системна динаміка соціально-економічного розвиткуНародногосподарський кругообігДля сучасного етапу розвитку економіки характерно динамічна, прискорена зміна соціально-економічних явищ. У зв'язку з цим особливої уваги набуває здатність органів управління (державних, регіональних, корпоративних) своєчасно приймати відповідні ефективні заходи, обґрунтування яких здійснюється з застосуванням імітаційного моделювання як інструменту багатоваріантного прогнозування і аналізу систем високого ступеня складності [1]. У масштабах національної економіки найбільш важливими і гострими проблемами є три: безробіття (зайнятість), інфляція (ціни), економічне зростання. З цього виходить центральна проблема: яким має бути обсяг випуску продукції, щоб забезпечити вирішення цих проблем. У макроекономіці досліджуються проблеми економічного зростання і економічних циклів, зайнятості, інфляції, аналізуються стани державного бюджету і платіжного балансу країни. Теоретико-практичні результати досліджень сформовано в теорії грошей, інфляції, зайнятості, теорії зростання і теорії циклів тощо. Координація дій економічних суб'єктів і взаємозв'язок різних ринків, реального і грошового секторів економіки досліджуються в рамках теорії загальної економічної рівноваги. В якості теоретичною основи аналізу відтворення більшість сучасних шкіл економічної теорії називають концепцію народногосподарського кругообігу (рис. 1) – процес руху економічних благ і грошових коштів між суб'єктами економіки, що забезпечує підтримку існування кожного з них і всієї системи в цілому [9]. Рис. 1. Схема народногосподарського кругообігу Позначимо через GDP валовий внутрішній продукт (ВВП), що виражає обчислену в ринкових цінах сукупну вартість кінцевого продукту (продукції, товарів і послуг), створеного протягом року всередині країни з використанням чинників виробництва, що належать як даній країні, так і іншим країнам.
Валовий внутрішній продуктУ системно-динамічній моделі M.E1 валовий внутрішній продукт представлений у вигляді рівня (рис. 2). Зазначимо, що потокову діаграму задля її комп’ютерної імітації розроблено у ППП "PowerSim Studio 7".
Рис. 2. Потокова діаграма моделі динаміки Зміну ВВП (Ghange_In_GDP) задано функцією темпу: Слід відзначити, що, ця функція використовує значення рівня GDP, тобто значення ВВП на початок періоду, тому введено індекс t0. Функція Agg_Demand – це сукупний попит на кінцевий продукт, економічна сутність якого полягає в тому, що він відображує сукупний обсяг товарів і послуг, які бажають придбати споживачі в країні при даному рівні цін, або, іншими словами, – рівень витрат на товари і послуги, що планується населенням для даного рівня сукупного доходу. Сукупний попит розбивається на чотири частини, які відповідають секторам економіки: 1) власне сукупний попит споживачів (домогосподарств) – Consumption, що знаходить своє вираження в невиробничому споживанні: Consumption = Exp_Income*Marg_Prop2Cons, де Exp_Income – очікуваний споживачами перманентний дохід, виходячи з гіпотези, згідно якої обсяг і структура поточного споживання сімей залежать не лише від поточного доходу, яким вони володіють, але і від того, чи є цей дохід перманентним (постійним) або тимчасовим; Marg_Prop2Cons – коефіцієнт граничної схильності до споживання – доля збільшення національного доходу, що витрачається на потреби споживання (дорівнює зміні у споживанні, що відноситься до зміни доходу, яким володіють сім'ї). 2) інвестиційний попит фірм (що реалізовується в закупівлях устаткування, будівництві тощо) – Investment (у M.E1 величина постійна); 3) попит держави на товари і послуги – Gov_Expend, який в цій моделі задається екзогенно; 4) чистий експорт (різниця між попитом іноземних економічних агентів на вітчизняні товари і послуги і вітчизняним попитом на іноземні товари і послуги), проте він не враховується в моделі M.E1. Таким чином, сукупний попит дорівнює сумі складових 1)-3): Agg_Demand = Consumption + Gov_Expend + Investment. Константа Prod_Adj_Time містить показник часу (в роках), за який здійснюється пристосування випуску продукції до сукупного попиту (згладжування першого порядку). Очікуваний споживачами перманентний дохід (Exp_Income) є рівнем, початкове значення якого встановлюється таким, що дорівнює GDP (ВВП), а рівняння темпу його зміни має вигляд: де Exp_Format_Time – час, протягом якого покупці формують чекання відносно очікуваного перманентного доходу. Приклад 6.3. Нехай попит держави на товари і послуги має вигляд: Gov_Expend = 100*(1 + RANDOM(-0,2; 0,1)) + STEP(10; 1), й визначені значення наступних параметрів: Prod_Adj_Time = 2, Investment = 10, Marg_Prop2Cons = 0,8, Exp_Format_Time = 0,5. ВВП на початок імітації дорівнює 550. Результати імітації моделі M.E1 для вказаних вище умов графічно представлені на рис. 3. Незважаючи на певні коливання в величинах цієї моделі, загалом можна говорити, що за означених умов очікуваний розвиток економічної системи має позитивну тенденцію. Рис. 3. Результати імітації моделі М.Е1
Модель Самуельсона-ХіксаДалі перейдемо до імітаційної моделі економічного циклу M.E2 на основі теоретичної моделі Самуельсона-Хікса – кейнсіанської динамічної моделі, що включає лише ринок благ, на якому представлено двох економічних агентів – домогосподарства та компанії: Перше рівняння (6.1) є аксіоматичною тотожністю в макроекономіці. Друге рівняння показує, що обсяг споживання поточного періоду визначається доходом попереднього періоду. Третє рівняння ґрунтується на припущенні, що підприємці здійснюють інвестиції після того, як переконаються, що приріст національного доходу в попередньому періоді стійкий. Якщо під впливом науково-технічного прогресу автономні інвестиції збільшуються, то, згідно з принципом мультиплікатора, збільшуються сукупний попит і дохід. Приріст доходу викликає коливання індукованих (похідних) інвестицій. Таким чином, ефект мультиплікатора викликає дію акселератора. Поведінка економічної системи залежить від b і g. За Хіксом, величини даних параметрів такі, що вони можуть спричинити коливання, а не вибухи, бо натрапляють на обмежувачі. Верхнім обмежувачем є рівень повної зайнятості. Нижнім обмежувачем виступає розмір амортизаційних відрахувань. На рис. 4 наведено потокову діаграму моделі M.E2, розроблену в ППП "VenSim", яка враховує структуру співвідношень в (6.1). Рис. 4. Потокова діаграма моделі M.E2 економічного циклу Розшифруємо позначення на діаграмі: 1) Consumption – споживання: Consumption Fraction*Output, (Units: грош. од./рік), де Consumption Fraction – гранична схильність до вжитку; 2) Government Spending – урядові витрати: 0.1 + 0.1*PULSE(4, TIME STEP); 3) Investment – інвестиції: Investment Multiplier*(Output – Previous Output), де Investment Multiplier – акселератор; 4) New Output – формування поточного національного доходу: Investment + Consumption + Government Spending; 5) Output – національний дохід попереднього періоду: INTEG ((New Output – Output)/TIME STEP, 1); 6) Previous Output – національний дохід в період часу (t–2): INTEG ((Output – Previous Output)/TIME STEP, 1).
| |
Категория: Мат. модели в трансф. экономике | Добавил: kvn2us (22.10.2014) | | |
Просмотров: 1459 | |